7 beneficii ale team building-ului asupra echipei tale

Ne puteți ajuta cu un share, un like sau să ne trimiteți știri pe WhatsApp!

Team building-ul este despre intelegerea, aprecierea, dezvoltarea si maximilizarea calitatilor echipei noastre. Suntem atrasi de team building-uri motivante, care ii vor ajuta pe cei din echipa noastra sa creasca. Pentru ca aceste activitati sa fie cu adevarat utile, alegem jocuri care sa ne puna in miscare si sa umple minusurile prezente in relatiile interpersonale. Daca facem tot posibilul pentru ca echipa noastra sa aiba parte de diferite activitati motivante, aceasta va deveni productiva, eficienta si dedicata.

1.Munca in echipa – activitatiile din team building ne fac sa ne focusam atentia pe munca in echipa si pe ce putem sa facem impreuna pentru a fi cei mai buni. O sa invatam cum sa lucram in echipa, cum sa ne impartim atributiile in functie de punctele forte sau punctele slabe ale celorlalti.

2. Comunicarea – comunicarea este esentiala pentru rezultate de exceptie in cadrul unei echipe. Munca in echipa poate contribui la utilizarea mai atenta a comunicarii verbale si non-verbale.

3. Distractie – acest beneficiu este deseori in umbra activitatilor de zi cu zi. Intalnirile din team building vor readuce distractia in sanul echipei noastre si ne vor demonstra ca putem avea rezultate remarcabile chiar daca suntem veseli si dezinvolti.

4. Increderea – fiecare membru al echipei are un rol importan in desfasurarea activitatii atat in cadrul team building-ului cat si in activitatile de zi cu zi. Prin activitatile din team building putem sa ne intarim increderea atat in propria persoana cat si in coechipierii nostri. Increderea fiind foarte importanta pentru a obtine rezultatele dorite.

5. Responsabilitate – fiecare membru al echipei are propriile responsabilitati, pe care trebuie sa le indeplineasca sau pe care trebuie sa verifice daca au fost indeplinite. Construirea de echipe va consolida modul in care fiecare este responsabil pentru bunul mers al lucrurilor, ca la final sa obtinem performantele dorite.

6. Ridicarea moralului – o echipa pozitiva si entuziasta va crea o atmosfera placuta la locul de munca. Daca condimentam activitaile de zi cu zi, cu putina distractie si energie pozitiva, toata munca va deveni mult mai eficienta si mai simpla.

7. Respect – prin activitatile din cadrul team building-ului, participantii vor obtine un mai mare respect, atat pentru ei insis, cat si pentru coechipieri si pentru compania la care lucreaza. Comunicarea si cunoasterea, intr-un mediu mai dezghetat va ajuta la cresterea increderii si totodata a respectului unii fata de ceilalati.

Programele din team building sunt concentrate mai ales pe obtinerea rezultatelor. Echipa va deveni mai increzatoare, mai eficienta, mai motivata si mai pozitiva, ceea ce va duce la un ritm de munca productiv si la rezultate maxime.

Adu-ti si tu echipa in team building-urile organizate de Vertical Adventure!

Ne puteți ajuta cu un share, un like sau să ne trimiteți știri pe WhatsApp!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *