Neînvinse în 2019 | Baschet feminin: U Cluj Napoca- CSM Satu Mare 68-82

Ne puteți ajuta cu un share, un like sau să ne trimiteți știri pe WhatsApp!

Zece din zece ! Acesta e bilanțul victoriilor obținute de baschetbalistele de la CSM Satu Mare
în acest an. Opt dintre ele în campionat și două în sferturile Cupei României.
A zecea victorie pare că a venit însă ceva mai greu deși adversara e pe șase în Grupa Roșie.
U Cluj Napoca a început curajos iar tinerele jucătoare pregătite de Carmin Popa și-au adjudecat
primul sfert , 28-24.
Mandache & co a răspuns în sfertul doi cu o apărare ceva mai atentă și la vestiare
sătmărencele au intrat în avantaj, 40-43.
Se părea că în partea a doua CSM ul se va desprinde rapid doar că Maxim și restul studentelor au
surprins în sfertul trei prin precizia arătată de la aruncările de la distanță și au ținut aproape de
adversar până în minutul 30. U a egala la 55 dar apoi oaspetele au apăsat pe pedala accelerației și
au dominat finalul pentru al zecelea succes consecutive în 2019.
Denson a fost din nou cea mai bună jucătoare de pe teren cu 26 de puncte marcate și zece
recuperări. Mandache a jucat toate cele 40 de minute și a contribuit cu 16 puncte la succesul echipei
iar Olah a fost aproape de un double-double, cu 10 puncte marcate și opt recuperări. A lipsit Lloyd,
accidentată.
De partea cealaltă clujencele au avut nouă reușite de la distanță, tânăra Maxim fiind surpriza
serii cu 17 puncte din care 15 reușite din aruncări de trei…
CSM Satu Mare va juca etapa viitoare la Arad cu FCC iar U Cluj Napoca va disputa derby-ul
pentru locul șase cu Phoenix, la Constanța.
Sâmbătă Olimpia Brașov a trecut de CSM Târgoviște cu 75-59 și și-a asigurat avantajul în
întîlnirile directe în cazul unei egalită de puncte la final. Olimpia are mari șanse să încheie pe locul
trei iar Târgoviște trebuie să bată la Cluj pentru a fi sigură de poziția a 4-a.

U Cluj Napoca – CSM Satu Mare 68–82 (18:14, 22:29, 17:15, 11:24).
Univeristatea (puncte/recuperari/pase decisive ): Begenesic (0/5/2), Henderson (11/8/4), I. Părău
(13/9/0), Boț (4/2/0), Morse (20/11/5), Maxim (17/1/2), Cenean (3/2/1).
Antrenor: Carmin Popa.
CSM SATU MARE (puncte/recuperari/pase decisive): Oláh (10/8/4), Kádár (3/2/0), Mandache
(16/6/4), Denson (26/10/4), Amukamara (12/4/4), Huțanu (0/3/0), Uiuiu (5/1/1), Tavic (4/1/4), Baltic