Avem premier! Președintele Klaus Iohannis l-a acceptat pe Sorin Grindeanu

Președintele Klaus Iohannis a semnat decretul prin care acceptă propunerea PSD și ALDE ca viitorul premier al României să fie Sorin Grindeanu. Acesta a fost propus președintelui ca viitor prim ministru în urmă cu două zile. Față de propunerea anterioară, președintele s-a exprimat mult mai repede, asta după ce unii se așteptau să nu ia o decizie până după anul nou. Acesta nu a avut o ieșire publică prin care să anunțe verbal decizia, ci doar a semnat un act.
Sorin Grindeanu este a doua propunere a celor de la PSD și ALDE după Sevil Shhaideh, pe care președintele a refuzat-o.
În perioada următoare, în cel mai scurt timp, Sorin Grindeanu își va forma noul Guvern.


