Tășnad, primul loc din județ cu ghene de gunoi subterane – fițe de oraș european, cu lipsuri de oraș de Africa

Primăria Tășnad dă dovadă de un heirup al investițiilor greu de înțeles într-o societate normala, în care banii se cheltuie după un plan realizat pe termen lung, într-o ordine care să aibă noimă.
Dar ne-am obișnuit ca lucrurile sa nu aibă sens iar investitiile sa nu aibă cap și coadă la Tășnad, iar cele mai recente investiții demonstrează din nou acest lucru.
Într-un oraș unde lumea se plânge de starea drumurilor, de lipsa utilităților, de lipsa locurilor de muncă și de multe altele, înainte de a le rezolva pe acestea, înainte de a investi cu scopul ca banii cheltuiți să producă alți bani, primăria a decis sa cheltuie banii pe mofturi care dau bine la imagine.
Asa au ajuns în oraș două ghene de gunoi subterane. Acestea sunt ultima fiță în domeniu, dar fiță pe care multe orașe mari, reședință de județ nu au accesat-o, tocmai pentru ca acei edili au înțeles ca e prioritare sunt alte investiții, care dezvolta orașul înainte de a-și ascunde genele de gunoi.
Nu avem deocamdată cunoștință despre costurile cu privire la aceasta investiție, dar cu siguranță ele ar fi putut însemna burse pentru absolvenții de facultate originari din Tășnad pentru a fi convinși sa se întoarcă acasă, ar fi putut însemna beneficii pentru firme ca să își crească producția și sa angajeze mai mulți oameni, ar fi putut însemna zeci de metri de trotuare acolo unde lumea umbla cu cizme de gumă și multe alte lucruri care ar fi adus un plus oamenilor și orașului în egală măsură, căci de altfel vechile ghene de gunoi sunt întâlnite și în capitale europene mari, ca Londra sau Bruxelles, pe care toți le admira, dar unde banii nu se cheltuie pe fițe ci pe lucruri care aduc un profit înzecit.

ULTIMELE ȘTIRI
Zona de agrement din judetul Satu Mare de care sigur nu știai - e un colt de rai in mijlocul pădurii
E oficial numele noului pod din municipiul Satu Mare! Te-ai gândit la acest nume?
Deputat Adrian Cozma „Oamenii s-au săturat să vadă banul lor din taxe și impozite risipit pe cheltui...
Gheața a lovit o bună parte a județului Satu Mare - curțile și drumurile s-au albit aproape instant
„Zmeu” chiar și la 80 de ani - ce neregulă i-au găsit polițiștii unui sătmărean octogenar oprit în t...
Accident cu trei autoturisme implicate - două persoane au fost preluate de o ambulanță
Accident cu victimă - un bătrân s-a rănit singur după ce a ieșit cu mașina în decor
Minoră de 13 ani din Satu Mare, violată în mod repetat și lăsată gravidă - inculpatul a ajuns în are...
O singură sesizare făcută cu privire la procesul electoral din Satu Mare - s-a dat și o amendă
Satu Mare are un nou loc pentru servirea meniului zilei la un preț decent
Iannis Marina este campion național la judo, categoria U13
Finalul finalului - După ce s-au numărat toate voturile, Nicușor Dan e președintele României
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare