Cod galben de aglomerație la Vama Petea – sătmărenii se întorc la muncă în străinătate după sărbătorile petrecute acasă

Sărbătorile de iarnă și chefurile de anul nou au trecut, iar sătmărenii stabiliți în străinătate care au venit acasă de sărbători se întorc la muncă. Acest lucru duce la aglomerație la punctele de iesire din țară.
Vama Petea, alături de Vama Nădlac, sunt la momentul actual cele mai aglomerate puncte de trecere a frontierei pe sensul de ieșire din țară. La Vama Petea, deși sunt deschise șase benzi de ieșire, cei de la Poliția de Frontieră au instituit cod galben de aglomerație, ceea ce înseamnă că timpul minim de așteptare la ieșirea este de 60 de minute.


