”Make Water Great Again ” – proiect Erasmus+ pe tema importanței apei al Liceului Tehnologic ”Constantin Brâncuși” Satu Mare

HomeActualitateBreaking News

”Make Water Great Again ” – proiect Erasmus+ pe tema importanței apei al Liceului Tehnologic ”Constantin Brâncuși” Satu Mare

Proiectul Erasmus+ care are ca și temă principală apa, a unit elevi și profesori din cinci tări europene, astfel Anadolu Lisesi – Istambul Turcia - șc

Sute de dansatori în acest weekend la Ardud, la concursul de dans sportiv „Cupa Cetate Ardud”
Doctorul Cristian Lupu din Negrești a pierdut lupta cu boala
Obiceiul din dimineața de Paști, aproape uitat de sătmăreni – spălatul pe față cu apă de pe ou roșu și bănuți
Ne puteți ajuta cu un share, un like sau să ne trimiteți știri pe WhatsApp!

Proiectul Erasmus+ care are ca și temă principală apa, a unit elevi și profesori din cinci tări europene, astfel Anadolu Lisesi – Istambul Turcia – școala gazdă, IES Besaya, Spania, Institutul ”Ridolfi Zimarino” Italia, Skolen pa Grundvigsvej- Copenhaga, Danemarca și Liceul Tehnologic ”Constantin Brâncuși”, Satu Mare, România.

Acest proiect internațional este co-finanțat din fonduri europene de către Uniunea Europeană.

Proiectul Erasmus + face parte din acțiunea KA2, ceea ce presupune cooperare pentru inovare și bune practici, parteneriate strategice. Erasmus + este un program comun pentru educaţie, formare profesională, tineret şi sport şi are un caracter trans-naţional în ceea ce priveşte mobilitatea si cooperarea care vizează crearea unui impact la nivel de sistem.

Scopul proiectului este accesul la apa curată pentru toți cu implicarea comunităților locale respectiv a școlilor partenere, promovarea și stimularea interdisciplinarității în educație dar în același timp și importanța apei în dezvoltarea, menținerea și promovarea comportamentului responsabil față de consumul acesteia, managementul apei în viața oamenilor.

Tema întâlnirii de la școala parteneră din Turcia a fost apa – o metodă de comunicare iar activitățile s-au desfășurat în perioada 17.02 – 21.02.2020. S-au desfășurat ateliere de lucru unde s-au pus bazele unui dicționar tematic multilingv s-au făcut prezentări pe tema consumului zilnic de apă. De asemenea, au fost organizate vizite culturale și tematice. S-a făcut o excursie tematică la Centrul de reciclare al apei uzate din Omerli respectiv s-a vizitat centrul istoric al Istambulului astfel Basilica Cistern și Catedrala Sfânta Sofia.

Elevii care au reprezentat liceul nostru au fost Mak Jenifer, Domșa Adina, Cizmar Iulian, Bereș Octavian, Medgyesi Mihai și Bodo Iasmina. Elevii au fost cazați la familii unde s-au acomodat cu stilul de viață turcesc al adolescenților de la liceul partener. Totodată, școala a fost reprezentată de doi profesori însoțitori, prof. Harca Marioara și prof. Cuha Virgil.

Următoarea vizită va avea ca și gazdă liceul nostru. Proiectul este coordonat de managementul liceului astfel dir. Prof. Șimon Daniela și dir. adj. prof Pop Olivia.

Apă, tu eşti nu numai necesară vieţii, ci eşti însăşi viaţa; eşti bogăţia fără seamăn pe Pământ, tu eşti cea mai delicată, cea mai pură, tu eşti sufletul Pământului. (Antoine de Saint – Exupery)

Ne puteți ajuta cu un share, un like sau să ne trimiteți știri pe WhatsApp!

COMMENTS

WORDPRESS: 5
 • comment-avatar

  Everything is very open with a precise clarification of the challenges. It was truly informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing!|

 • comment-avatar

  Fabulous, what a web site it is! This weblog presents useful data to us, keep it up.|

 • comment-avatar

  cbd oil for pain

 • comment-avatar

  Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.|

 • comment-avatar

  I know this web site presents quality based posts and other data, is there any other site which gives these information in quality?|

DISQUS: 0