Scandal și bătaie, între polițiști și mai mulți rromi, în apropierea Spitalului Județean

Un circ în toată regula, care s-a lăsat cu bătaie și sppray lacrimogen a avut loc în cursul amiezii în apropiere de Spitalul Județean Satu Mare. Mai mulți rromi s-au încăierat cu polițiștii.
Inițial, polițiști în civil i-au legitimat pe rromi, dar spiritele s-au inflamat rapid, persoanele de etnie rroma cerând sa fie lăsate în pace, pentru ca au declarații. Totuși polițiștii au insistat ca nu au voie în grupuri mai mari de 3 persoane, conform ordonanțelor militare, moment în care totul s-a transformat într-o bătaie generala.
La fața locului au fost solicitate și alte echipaje de polițiști care au intervenit inclusiv cu spray lacrimogen. Totul s-a incheiat cu amenzi și cu retineri.


