Atac al lupilor la Luna Șes. Un cioban a rămas fără mai multe oi, omorâte de lupi

Ne-am obișnuit în ultima perioadă să auzim de prezența ursilor in zone populate, dar se pare ca in judet problema o reprezintă lupii și nu ursii.
Un proprietar de turmă de oi a rămas fără mai multe animale după un atac al lupilor la stână sa din zona Luna Șes, Negrești Oaș.
Atacul a avut loc in noaptea de vineri spre sâmbătă, când lupii au atacat in haită de 6, conform celui păgubit. Acestia i-au omorât 9 oi.
” Eu am o turmă de 430 de capete. Lupii mi-au omorât 9, pe care le-au lasat acolo mai mult sau mai putin mâncate, iar altele 7 au fost rănite, iar mai multe au disparut după atacul lupilor”, afirmă omul pentru www.obiectiv-sm.ro



