Dosar penal deschis după nunta mamut cu 1700 de persoane de la Târșolț. Organizatorul a fost amendat

Polițiștii s-au autosesizat din oficiu după apariția în presă a imaginilor și a informațiilor cu privire la nunta de 1700 de persoane organizată la Târșolț. Aceștia au deschis un dosar penal in rem în cadrul căruia se fac cercetări privind infracțiunea de zădărnicirea combaterii bolilor. Asta după ce comuna Târșolț a intrat în scenariul roșu începând cu ziua de marți ora 00:00, oră la care nunta era în desfășurare deși organizarea oricărui eveniment era deja interzisă.
“În urma apariției în spațiul public a unor informații referitoare la desfășurarea unei nunți la data de 30.08.2021, pe raza localității Târșolț, la care ar fi participat aproximativ 1700 de persoane, polițiștii din cadrul Secției Poliție Rurală Gherța Mică s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor.
Astfel, polițiștii efectuează cercetări în cadrul dosarului penal întocmit sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Negrești Oaș pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a avut loc evenimentul, urmând a se lua și alte măsuri dacă se vor impune”, spun cei de la IPJ Satu Mare.
Totodată, organizatorul evenimentului a fost sancționat contravențional cu amendă in valoare de 5 000 de lei, conform Legii nr. 55/2020.”, se arată într-o comunicare oficială a IPJ Satu Mare.
Se pare că atunci când sunt în afara orelor de serviciu, în costum de nuntă și nu uniformă, polițiștii închid ochii la astfel de încălcări ale legii, dat fiind faptul că mai mulți polițiști au fost prezenți la nuntă din postura de nuntași.
Vă amintim că este vorba de o nuntă de 1700 de persoane, care a avut loc luni la Târșolț, care a fost un adevărat eveniment al zonei cu artiști de renume național invitați.

ULTIMELE ȘTIRI
Cel mai tânăr primar din județ a tăiat sporurile din primărie fără să aștepte decizii guvernamentale
Patru licee din Satu Mare au fost comasate. Adrian Cozma „𝐅𝗿𝗮̆𝘁̦𝗶𝗮 𝐆𝗼𝘃𝗼𝗿-𝐊𝗲𝗿𝗲𝘀𝗸𝗲𝗻𝘆𝗶 urmărește să pun...
Tânărul decedat în urma accidentului produs de un sătmărean la Firiza a fost condus pe ultimul drum ...
Sătmăreanul Haiduc Mihnea Adrian e fost ales președintele Consiliului National al Elevilor
Un sătmărean de doua ori pe podium la Campionatul Mondial de skanderberg
Județul Satu Mare are unul dintre ultimii meșteri din România care realizează vitralii
Verificări la sânge la punctele de trecere a frontierei din judetul Satu Mare
Sătmărean, 20 de ani, reținut pentru trafic internațional de droguri - le ascundea printre alimente
Delegația sătmăreană a PSD i-a dat votul de încredere lui Sorin Grindeanu pentru a conduce partidul
Kereskenyi Gabor a fost reales președinte al organizației municipale a UDMR
Taximetristii, luați la „puricat” de polițiști și inspectorii RAR
Încă un weekend cu vieți salvate la Spitalul Județean Satu Mare
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare

