Județul Satu Mare a depășit 100 de infectări în 24 de ore. 5 decese înregistrate de ieri până astăzi

Până astăzi, în județul Satu Mare s-au înregistrat 16077 îmbolnăviri, 14398 vindecări și 464 decese cauzate de coronavirus. În ultimele 24 de ore s-au înregistrat 121 cazuri noi de îmbolnăvire și s-au înregistrat cinci decese, două paciente de 75 și 93 de ani și un pacient de 71 de ani la Spitalul Județean de Urgență Satu Mare, o pacientă de 83 de ani la Spitalul Municipal Carei și un pacient de 76 de ani la Spitalul Orășenesc Negrești-Oaș, persoane cu multiple comorbidități.
Până în prezent au fost efectuate 161038 teste, din care 722 realizate în cursul zilei precedente (223 Rt Pcr și 496 teste rapide antigen). La nivelul județului Satu Mare, în data de 30 septembrie 2021, se află 955 persoane izolate și 811 persoane în carantină la domiciliu sau la locația declarată.
Campania de vaccinare împotriva COVID-19 – situația la data de 30 septembrie 2021:
– numărul total de persoane vaccinate în ultimele 24 de ore: 749, din care 469 cu doza 3 de rapel
– număr total centre în care s-a realizat vaccinarea: 5 (Ambulatoriul de specialitate Satu Mare, Școala ”Avram Iancu” Satu Mare, Grup Scolar Industrial ”Iuliu Maniu” Carei, Ambulatoriu Spital Negrești-Oaș, PCTF Petea.
– cabinete de medicină de familie care au început vaccinarea: 65 din care 38 in mediul urban si 27 în mediul rural.
– vaccinati in cadrul Maratonului Vaccinării: 4.525
– numărul total de persoane vaccinate: 95 405
– numărul de reacții adverse în ultimele 24 de ore: 0
– număr total de reacții adverse: 14, reacții locale.
Echipele mobile ale MApN au vaccinat 2460 persoane, în 19 locații.
În perioada 29.09.2021, ora 07:15 – 30.09.2021, ora 07:15, prin punctele de frontieră pe sensul de intrare în țară s-au prezentat 1906 persoane, dintre care 215 persoane au intrat în carantină la domiciliu iar 1691 persoane fac excepție de la măsura de carantinare dispusă de DSP.
sursa: Instituția Prefectului

ULTIMELE ȘTIRI
Taximetristii, luați la „puricat” de polițiști și inspectorii RAR
Încă un weekend cu vieți salvate la Spitalul Județean Satu Mare
Sătmărenii fură orice, chiar și ce le trebuie, cum ar fi o trusă dintr-o ambulanță
Percheziții în Satu Mare într-un dosar de înșelăciune - camerele de supraveghere pentru șantiere nu ...
Fără taxă de timbru la divorț pentru victimele violenței în familie. Adrian Cozma "Un act de justiți...
Șofer beat bine, prins la volan în Viile Satu Mare
Sătmărean luat de acasă și dus direct in arest
Sătmărenilor nu prea le place cartea de legislație rutieră - doar unul din trei a luat "sala" pentru...
Atentie! "Colecționar" de biciclete, pus pe treabă prin Păulești
Tânărul rănit în accidentul produs de un sătmărean la Firiza a decedat - șoferul, fiu de preot
O altfel de misiune pentru jandarmii sătmăreni - au lăsat uniforma și au luat șorțul de bucătar
Un nou proiect ambițios CaiacSmile - câte un taxi cu rampă pentru scaun rulant, în fiecare județ
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare

