Încă o instituție publică în control la benzinariile din județ: s-a lăsat cu amenzi

Incepand cu data de 11.03.2022, Comisariatul Judetean Satu Mare a desfasurat un controlul tematic la operatorii statiilor de carburanti din judetul Satu Mare, pentru a verifica reglementarea si respectarea actelor de reglementare ale acestora din punct de vedere al protectiei mediului, existenta monitorizarilor privind emisiile specifice de la instalatiile de alimentare cu benzina, gestionarea deseurilor, inclusiv a celor periculoase de la nivelul statiilor, starea generala de salubrizare, de intretinere a suprafetelor, a rigolelor de scurgere a apelor din precipitatii.
Au fost verificate un numar de 43 statii pentru desfacerea produselor, identificându-se în principal neconformități minore, cu unele excepții privind lipsa autorizațiilor de mediu. Au fost aplicate un numar de 25 sanctiuni contraventionale, 16 avertismente și 9 amenzi, in cuantum total de 155 000 lei și au fost impuse măsuri pentru remedierea deficiențelor constatate.


