Polițiștii rutieri au tăiat în carne vie- zeci de soferi beți și unul drogat, prinși în trafic

Poliţiştii rutieri sătmăreni sunt permanent prezenți la datorie pentru prevenireaevenimentelor rutiere, combaterea principalelor cauze generatoare de accidente, dar șipentru fluidizarea și siguranța traficului rutier, pe raza judeţului
Astfel, în perioada 4-10 mai a.c., în cadrul acțiunii naționale ”Drugs & Alcohol“, polițiștii rutieri sătmăreni au acţionat pe principalele artere din județ, cu scopul de areduce riscul rutier, a preveni evenimentele rutiere și a combate conducerea pe drumurilepublice a autovehiculelor de către persoane aflate sub influența băuturilor alcoolice sau asubstanțelor psihoactive.
În urma activităților desfășurate, polițiștii au constatat 13 infracțiuni.
Astfel, la data de 10 mai a.c., în jurul orelor 15:30, polițiștii rutieri au identificat, în trafic, în municipiul Satu Mare, un bărbat, de 32 de ani, din Satu Mare, aflat la volanul unui autoturism.Conducătorul auto a fost testat cu testul rapid Drugs, rezultatul fiind pozitiv la substanțe THC.
Totodată, acesta a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ. Bărbatul a fost condus la spital, în vederea prelevării de mostre biologice.Verificările în cauză continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unuivehicul sub influența substanțelor psihoactive.
12 conducători auto au fost identificați, în trafic, după ce au consumat băuturi alcoolice. În urma testării cu aparatul alcooltest, au rezultat valori cuprinse între 0,65 mg/l alcoolpur în aerul expirat și 0,88 mg/l alcool pur în aerul expirat.În toate cazurile cercetările continuă în cadrul dosarelor penale întocmite sub aspectulcomiterii infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către opersoană aflată sub influența băuturilor alcoolice.
Totodată, polițiștii au aplicat 37 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 48 000lei și au luat măsura complementară de suspendare a dreptului de a conduce în cazul a 37de conducători auto.Astfel, 37 de conducători auto, cu vârste cuprinse între 27 și 71 de ani, au fost identificațiîn trafic, la volanul autoturismelor după ce au consumat băuturi alcoolice. În urma testăriicu aparatul alcooltest, au rezultat valori cuprinse între 0,03 mg/l alcool pur în aerulexpirat și 0,29 mg/l alcool pur în aerul expirat.

ULTIMELE ȘTIRI
Oșan oprit în trafic pentru un control de rutină, ridicat de la volan și dus direct în arest - a înc...
Consilierul PNL Victor Cernea a pus tunurile pe Apaserv „Sucuri, cafele și mese în valoare de 70.000...
Două focare noi de pestă porcină africană în județul Satu Mare
Accident pe Drumul Careiului la ieșirea din oraș - trafic e dat peste cap
Tășnădenii de la Allu au deschis băcănie online - primul produs listat: cozonacul pentru Paște
Prefectul Altfatter cete și mai multe controale la agenții economici în perioada Paștelui
La Odoreu lucrările nu se opresc, un ciuda vremii capricioase
Jandarmii sătmăreni le-au făcut o vizită sătmărenilor care fură curent la propriu
Sătmăreanca Ioana Vasvari e printre cei "100 de îngeri pentru România"
Doi medici sătmăreni nominalizați la gala "Medic pentru România"
Câini morți, copite și alte oase, găsite într-un tomberon din micro 16
Sătmărenii de la SavElectro, parteneri BookLand într-un amplu proiect de modernizare de școli
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare