Gata cu economia – mașinile înmatriculate în România nu mai pot alimenta în Ungaria, la preț preferențial

Guvernul Ungariei a anunțat joi pe Facebook ca prețurile plafonate la combustibili sunt începând de vineri destinate doar mașinilor înmatriculate in Ungaria.
Guvernul vecin a plafonat prețurile la pompă, mulți din românii din județele de graniță trecând vama pentru a alimenta, pentru o economie de 100-150 lei la un plin de combustibil.
De astăzi, romanii care vor dori sa alimenteze în Ungaria nu vor mai alimenta la preturile afișate, care sunt doar pentru maghiari, ci la unele mult mai mari, aproximativ egale cu cele de la pompele din România.


