Unde-și pot petrece un concediu de câteva zile rudele și prietenii care-ți vin în vizită din străinătate sau alte județe

Deși nu are istoric și experiență în promovarea turistică, județul Satu Mare dispune de câteva locuri și locații care ar putea cu ușurință să satisfacă nevoia de relaxare și odihnă pentru cei care caută o locație de concediu.
Stațiunea Turistică Tășnad menține ridicat stindarul turismului din județul Satu Mare, prin ștrandul cu apele termale, dar și prin apropierea de Castelul Carei, care oferă turiștilor din alte județe o variantă de petrecere a timpului liber. De asemenea lacuri de pescuit, centrul de călărie din zonă și serviciul de închirieri biciclete pot completa lista de activități a celor care nu doresc să stea întreg concediul intinși pe un cearșaf sau un șezlog.
Zona Oașului are locuri frumoase de arătat și are și unități de cazare potrivite pentru un concediu de câteva zile, dar este încă deficitară la capitolul promovare, chit că, cu puțină organizare ar putea concura cu ușurință cu vecinii din Maramureș istoric. Ca unități de cazare aici lista începe cu Hotel Poezia, care dispune și de piscină și saune, toate la interior, ceea ce îl face o locație potrivită pentru orice sezon. De mentionat este și hotelul de la Valea Măriei dar și unitatea de cazare ceva mai nouă, Pensiunea President de la Batarci, cu două bazine exterioare și ciubăr cu apă sărată. Ca și activități în afara unităților de cazare, Muzeul Țării Oașului, în aer liber, oferă turiștilor o lecție de istorie și timp de calitate, iar traseele de la Luna Șes sunt o altă variantă pentru o zi plină de activitate.

Hotel-Poezia-Luna-Ses-21
Zona Iojib – Apa este o altă zonă cu potențial pentru a atrage turiștii și pentru a-i ține, peisajul și cazările aducând destul de mult cu ambianța din stațiunile de pe litoral turcesc sau cel croat. Hotelul de la Apa sau Pensiunea Brise de la Iojib sunt doar două unități de cazare unde un turist din afara județului sau dinafara țării ar fi incântat să se cazeze, la ele adăugându-se alte unități de cazare care se închiriază integral, cu capacitate de 4-8 persoane.
Ca și activități recreative și sportive, de amintit sunt plimbările cu barca pe lacuri, plimbările cu caiacul sau cu hidrobicicletele. Și unde mai punem că cei cazați aici sunt la o aruncătură de băț de activitățile din zona Oașului dar și de Castelul din Medieș și de cuptoarele dacice.

Balastiera Apa
Ca o concluzie, județul Satu Mare ar putea profita mult mai mult de turism, ca metodă de a aduce venituri în județ, doar că în lipsa unei strategii ample și a unui program de promovare, se ajunge la situația în care marea majoritate a clienților și a celor care cheltuie bani la unitățile de cazare amintite mai sus sunt tot sătmărenii, pentru că cei din alte județe știu prea puțin și prea puține despre aceste zone cu potențial.
