Pensionar sătmărean prins beat în trafic, iertat de instanță pentru că a fost sincer cu judecătorii

Un bătrânel, în vârstă de 70 de ani, a scăpat doar cu un avertisment din partea instantei, după ce a fost prins beat de către polițiști la volanul mașinii.
Bărbatul a fost oprit în luna mai în trafic, atunci când polițiștii au descoperit ca are o alcoolemie de 0,58 mg/l alcool pur în aerul expirat. Asta, la primele ore ale dimineții.
În fata instantei de judecata, bărbatul și-a recunoscut fapta și a declarat ca dorea sa ajungă acasă, în Agris și nu avea în plan să petreacă prea mult timp pe șosele.
Instanța a considerat ca bătrânul este de buna credință și nu reprezinta un pericol social, fiind cooperant și recunoscând-și vina, astfel că l-au iertat iar acesta a scăpat doar cu un avertisment.


