A căzut examenul de permis, dar s-a crezut șofer de raliu. A furat o mașină din familie, a condus prin sat, până a dat de poliție

Un cetățean din județul Satu Mare s-a ales cu o condamnare de 11 luni de închisoare, după ce a sfidat legea și s-a urcat la volan deși picase examenul de la școala de șoferi.
Evenimentele au avut loc anul trecut, în martie, comuna Botiz. Bărbatul în vârstă de 36 de ani a furat mașina surorii lui și a ieșit la o plimbare cu ea prin sat, doar că drumul său a fost întrerupt la scurt timp de către un echipaj de poliție, care l-a tras pe dreapta.
Oamenii legii au descoperiut că bărbatul nu deține permis de conducere, ba mai mult a și luat mașina surorii lui, fără acordul acesteia. În fața oamenilor legii omul a recunoscut totul, că a luat mașina, că este cursant al unei școli de șoferi, că a picat examenul teoretic și că are câteva ore de condus în cadrul școlii, ceea ce i-a dat încredere să se urce la volan.


