Bătaie, la propriu, între două surori din Oaș, pentru avere, peste sicriul tatălui neîngropat

Două surori din Oaș au înțeles în mod greșit să își conducă pe ultimul drum tatăl decedat, alegând ca, în loc să îl plângă, să îl folosească ca motiv de bătaie. Și nu o bătaie pornita de la cine l-a iubit mai mult, ci de la cine să îl moștenească.
Totul a avut loc pe final de an, în Gherța Mare, comuna Turț, după ce tatăl celor doua a decedat. Reunite cu ocazia înmormântării, cele doua surori nu au așteptat sa își bage tatăl în groapa, ci au început cearta și apoi bătaia pentru avere direct peste sicriu.
Una dintre fete, stabilite în străinătate, ar fi ridicat o casă în curtea părintească, în timp ce, cea de-a doua, care l-ar fi îngrijit în ultimele luni de viata, ar fi primit un testament prin care moștenește totul.
Scandalul și bătaia au continuat și după înmormântare și cele doua surori înflăcărate nu au putut fi stăpânite nici de polițiștii chemați în ajutor. Întregul scandal s-a mutat acum în instanța din Negrești, care va decide cine și ce moștenește.


