Transhumanța prin centrul orașului. Într-o comună oierii au fost amendați

Scene greu de înțeles, trăite astăzi de locuitorii din orașul Livada. În plină zi, cu trafic semnificativ, sensul din centrul orașului, de la intersecția drumurilor către Negrești și Baia Mare a fost ocupat de oi.
Un cioban și-a scos oile la plimbare tocmai pe drumul național, spre surprinderea celor care aveau traseu prin zona.
O scena asemănătoare a avut loc și în Păulești, dar acolo politia locala a luat atitudine și i-a amendat pe ciobani, asta pentru ca la nivelul comunei exista un regulament cu privire la locurile în care este permis sa se treacă cu turmele de oi.



