Afacerea cu parcări private prinde contur în Satu Mare. Doua sunt pe cale să se deschidă

Locurile de parcare în centrul orașului, acolo unde mai toți sătmărenii au treaba, indiferent unde locuiesc, dar unde este și o concentrație mare de locuri de munca se dovedesc a fi insuficiente.
Pe fondul închiderii centrului orașului alte peste 100 de locuri de parcare vor urma sa dispară, fără a exista deocamdată soluții din partea autorităților pentru a le compensa.
În aceste condiții oamenii cu viziune în afaceri și-au îndreptat atenția spre un nou bussines: parcările private. Doua astfel de parcări sunt pe cale sa se deschidă în plin centrul orașului.
Una dintre ele este deja funcțională și deocamdată gratuita și este pe strada Cuza Vodă, chiar peste drum de sediul Prefecturii.
Cea de_a doua, care va fi curând functionala este pe strada Kogălniceanu, în spatele hotelului Astoria și a clădirilor de pe strada Ștefan Cel Mare. De aici se face rapid accesul spre centrul orașului, prin pasajul dintre cele doua hoteluri, Astoria și Aurora.
Mediul privat s-a mișcat ceva mai repede decât primăria și a simțit ca e rost de făcut bani pe acest domeniu

ULTIMELE ȘTIRI
Cel mai atractiv stand din Aeroportul Otopeni aparține unei firme sătmărene - Distileriile Bran atra...
Accident între două șoferițe în Botiz - una a ajuns la spital
Eficiență lăudabilă - la Satu Mare pașapoartele se eliberează în 48 de ore
Un sătmărean și-a făcut de lucru cu poliția după ce a furat 8 butelii de gaz din Gelu
O șoferiță a provocat un accident joi seară, la ieșirea din Parcul Industrial - tot ea a fost cea ră...
Din cauza unora ca ei, suferă toți - stăpâna unui cățel care a urinat în autobuz a „uitat” să curețe...
Accident pe Aurel Vlaicu - pericol de incendiu la o mașină electrică
Anunț de mediu - Elaborare și aprobare PUZ - parcelare terenuri pentru producție, depozitate și serv...
Percheziții la Satu Mare - suspiciuni de viol din partea unui profesor și a doi foști elevi
Incendiu cu pericol de explozie la o locuință din judetul Satu Mare
Concurs de schi la Pârtia de la Luna Șes, dedicat copiilor
22 de persoane au decedat în accidente rutiere în anul 2025 în județul Satu Mare
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare

