Un echipaj de politie a escortat la spital o gravida a cărei mașina o oprise inițial pentru viteza

Gest lăudabil al oamenilor legii din județ vecin, Sălaj, despre care toată lumea credea ca sunt ahtiați pe dat amenzi.
Luni seara, un echipaj de rutiera a tras pe dreapta un șofer care rula cu viteza peste cea legala, între localitățile Hereclean și Panic. Bărbatul de la volan i-a rugat pe polițiști sa nu îl amendeze întrucât se grăbește la spital deoarece soția sa, în vârstă de 22 de ani trebuie să nască, aceasta fiind pasager în mașină.
Polițiștii nu doar ca nu l-au amendat, dar au format chiar o escorta pentru mașina cu gravida, pentru a ajunge mai repede și în siguranță la spital, informează sportulsalajean.ro
Unul dintre polițiști a sunat la spital pentru a anunta sosirea unei gravide, astfel că în moment în care echipajul a ajuns la spital, femeia era așteptată de un cadru medical.
După o noapte de travaliu aceasta a adus pe lume un băiețel. Tatăl a ținut sa mulțumească polițiștilor prin intermediul www.sportulsalajean.ro
“Da, poliţia nu e făcută doar pentru a da amenzi, pentru a sancţiona şi pentru a intimida omul. Chiar i-am apreciat pe cei trei tineri poliţişti, atât pentru faptul că au dat o mână de ajutor, cât şi pentru modul în care au vorbit cu noi. Chiar doresc să le mulţumesc în mod public!”, este mesajul unui tată fericit.


