Biciclist sătmărean omorât în mod stupid – cu ușa de la mașină. Vinovatul va face pușcărie și are de plătit despăgubiri

Un bărbat din județul Satu Mare a produs un accident mortal stupid, prin simpla deschidere a ușii de la mașină. Acum acesta a fost condamnat la 1 an și 5 luni de închisoare.
Totul a avut loc în 2021, atunci când tânărul, aflat la volanul mașinii, a oprit pe strada Jiului din Satu Mare. A deschis portiera fără sa se asigure și a accident un alt barbat, care se deplasa regulamentar pe bicicleta electrica.
În urma accidentului, biciclistul a decedat.
Soferul a primit o pedeapsă de 1 an și 5 luni și este pus la plata despăgubirilor fata de moștenitorii decedatului, de 50.000 de euro.


