Au început lucrările pentru pasarela peste Someș. Astăzi se sparge digul

Lucrările pentru construirea pasarelei peste Someș, ce va uni centrul orașului de Mall au debutat astăzi.
În prima faza e nevoie de spargerea digului, pe o porțiune de 6 metri, spațiul creat urmând sa fie folosit pentru trecerea utilajelor care vor lucra la construcția pasarelei.
Termenul de execuție al lucrării este de un an de zile, dar executantul se arata mai optimist și afirma ca poate finaliza lucrările în 8 luni.
Pasarela va uni cele doua maluri, având o lățime de 6 metri, fiind destinata exclusiv pietonilor și bicicliștilor.




