Digul Someșului a fost spart. Urmează sa treacă utilaje prin fanta făcută

Prima parte a pregătirilor șantierului pasarelei pentru pasajul peste Someș s-a încheiat. E vorba de spargerea digului, pe o porțiune de 6 metri, astfel încât utilajele sa poată ajunge pe malul Someșului cu materialele necesare.
Lucrarile au început ieri și astăzi deja se poate trece cu utilajele pe cealaltă parte. Muncitorii asocierii de firme curata astăzi malul Someșului pentru a face loc sa se desfășoare cu lucrările.
Conform declarațiilor primarului, spargerea digului nu reprezinta nici un pericol în caz de ploi abundente, aceasta soluție fiind agreata și de cei de la Apele Române, existând și un plan de intervenții în caz de urgenta
Pasarela peste Someș ar trebui sa fie data în folosință în termen de 12 luni.


