Cod roșu la Petea și Urziceni. Timpul de așteptare e infernal

S-a încheiat vacanta pentru romanii care locuiesc și muncesc în diaspora, iar acest lucru se vede cel mai bine la vămile din vestul României.
Cele mai aglomerate puncte de frontieră de la ieșirea din Ungaria sunt cele din județul Satu Mare, respectiv Petea și Urziceni. La fiecare dintre acestea, timpul mediu de așteptare pe sensul de ieșire din țară este de 90 de minute.
La Petea în acest moment se lucrează pe 6 artere pe sensul de ieșire, în timp ce la Urziceni se lucrează pe 4 artere. Se preconizează ca după acest weekend traficul va scădea, odată cu plecarea marii majorități a celor care se întorc la munca în vestul Europei.


