Consultații medicale gratuite în Negrești, duminică – medicii sunt pregătiți să consulte peste 700 de persoane

Campania DIN GRIJĂ PENTRU TINE își deschide porțile anul acesta la Negrești-Oaș și își propune să ofere GRATUIT consultații de bază și ecografii pentru sute de persoane. Evenimentul se va desfășura la Negrești-Oaș, strada Arenei nr. 2-4, în perioada 24-25 mai a.c., între orele 10:00-17:00, la Stadionul Negrești-Oaș.
Medici specialiști și asistenți medicali voluntari își vor pune la dispoziție cetățenilor serviciile și aptitudinile, în cadrul unui spital mobil format din 20 de cabinete. Înscrierile se realizează online, pe site-ul https://dingrijapentrutine.ro sau prin apel la numărul de telefon 0376 50 60 70.
Participanții pot beneficia de ecografii – mamară, tiroidă, pelvină, prostată, EKG, eco-Doppler arterial și venos, ecografie urologie – și consultații pe Departamentele Cardiologie, ORL, Stomatologie, Dermatologie și Medicină Internă. De asemenea, vor putea opta pentru consiliere psihologică, nutrițională sau spirituală.
Promovarea sănătății este un proces care implică participare individuală, dar și responsabilitate comună. Pentru a adopta un stil de viaţă sănătos şi pentru a lua decizii favorabile în acest sens, oamenii trebuie să aibă cunoștințe bune despre valorile sănătății şi a mijloacelor de a o proteja. Mulți români nu au timp, bani și nici suficient curaj pentru a afla ce îi doare. Scopul evenimentului este de a oferi servicii medicale gratuite în spații create special în colaborare cu partenerii și sponsorii noștri.
DIN GRIJĂ PENTRU TINE este o campanie de prevenție și educație pentru sănătate, care își dorește să tragă un semnal de alarmă cu privire la statisticile îngrijorătoare în ceea ce privește creșterea incidenței patologiilor oncologice, dar și a altor afecțiuni grave, în contextul în care mulți români neglijează sau întârzie prezentarea la medic. Unul dintre obiectivele campaniei este acela de a apropia medicul de pacient, astfel încât patologiile grave să fie depistate la timp. Proiectul promovează totodată un stil de viață sănătos și echilibrat în rândul cetățenilor. Sunt așteptate 700 persoane la eveniment.


