Polițiștii din Bihor au un ochi în cer, cu care vânează vitezomanii – o dronă

Tehnologia pătrunde încetul cu încetul și în instituțiile statului, iar oamenii legii din Bihor se bucură de o nouă „jucărie” în dotare, o dronă.
Cu ajutorul acesteia ei supraveghează zonele în care se petrec cel mai adesea accidente, unul dintre aceste drumuri fiind chiar și DN19, până la limita cu județul Satu Mare.
Drona sunt folosite atât pentru a-i surprinde pe cei care încalcă legea, cât și pentru a le oferi politistilor o viziune mai bună asupra producerii evenimentelor rutiere. Drona este omologată iar imaginile surprinse cu ajutorul acesteia pot fi folosite ca probe în instanță.


