Contraste la comemorarea de 14 Mai. Politicienii drepți, cetățenii la bar

Lumea prezentă la evenimentul de comemorare al victimelor inundatiilor din 14 mai 1970 a fost una extrem de pestriță.
Politicienii s-au strâns aproape la fel de mulți ca intr-un an electoral, dar au lipsit directorii de instituții, fiind o zi de sâmbătă in care ei sunt liberi si nu au putut chiuli de la muncă pentru a fi prezenți. Așa ca nu li s-a meritat.

La polul opus, si teoretic si fizic, au fost cetățenii, care au stat la cele doua baruri de langa monument, iar aceștia nu s-au obosit sa se ridice nici la intonarea imnului.

O altă scenă contrastanta a fost cea in care un polițist local stă cu mâna la tâmplă la intonarea inmului, în timp ce un cetățean, alături de el, butona telefonul.



