Începe sezonul intoxicațiilor din cauza sobelor necurățate. Două persoane salvate în ultimul moment

Personalul Serviciului Județean de Ambulanță a salvat în ultimul moment două persoane care au fost la un pas să moară intoxicate cu monoxid de carbon. La baza pare să fii stat o sobă neîntreținută și care nu avea aerisirea asigurată, astfel încât arderea nu a putut fii completă iar fumul s-a întors în încăpere.
„La ora 02:02 ambulanța a fost solicitată pe strada Ion Neculce din municipiul Satu Mare pentru dispnee. Echipajul a găsit două persoane, un bărbat de 38 ani și o femeie de 29 ani, ambii cu simptomatologie sugestivă pentru o intoxicație cu monoxide de carbon si fum, respectiv somnolență, cefalee, tuse, greață, vărsături, în condițiile în care în cameră exista o sobă cu hornul închis fără ca arderea combustibilului să fie completă.
Ambii pacienți au fost transportați în UPU”, se arată în comunicatul de presă al celor de la Serviciul Județean de Ambulanță

ULTIMELE ȘTIRI
Cel mai atractiv stand din Aeroportul Otopeni aparține unei firme sătmărene - Distileriile Bran atra...
Accident între două șoferițe în Botiz - una a ajuns la spital
Eficiență lăudabilă - la Satu Mare pașapoartele se eliberează în 48 de ore
Un sătmărean și-a făcut de lucru cu poliția după ce a furat 8 butelii de gaz din Gelu
O șoferiță a provocat un accident joi seară, la ieșirea din Parcul Industrial - tot ea a fost cea ră...
Din cauza unora ca ei, suferă toți - stăpâna unui cățel care a urinat în autobuz a „uitat” să curețe...
Accident pe Aurel Vlaicu - pericol de incendiu la o mașină electrică
Anunț de mediu - Elaborare și aprobare PUZ - parcelare terenuri pentru producție, depozitate și serv...
Percheziții la Satu Mare - suspiciuni de viol din partea unui profesor și a doi foști elevi
Incendiu cu pericol de explozie la o locuință din judetul Satu Mare
Concurs de schi la Pârtia de la Luna Șes, dedicat copiilor
22 de persoane au decedat în accidente rutiere în anul 2025 în județul Satu Mare
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare

