Un tânăr din Odoreu a intrat în atenția poliției după ce a vânat o vulpe cu ajutorul câinilor

În urma unui apel telefonic la SNUAU 112, polițiștii Secției Rurale Satu Mare au depistat în extravilanul localității Odoreu, o autoutilitară în care se aflau 5 câini ogari, cu care existau indicii că bărbatul identificat la fața locului, de 28 de ani din Odoreu, desfășura activități specifice vânătorii.
În proximitatea zonei a fost depistat cadavrul unei vulpi iar din cercetări a rezultat că aceasta ar fi fost hăituită de câinii tânărului.
Vulpea a fost crotaliată de către paznicul de vanatoare responsabil de zonă, urmând a fi predată către DSVSA Satu Mare iar cercetările vor continua sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vânătoare prin folosirea câinilor sau metișilor de ogari, faptă prevăzută de Legea nr.407/2006, a vânătorii şi protecţiei fondului cinegetic.
Sursa: IPJ Satu Mare
ULTIMELE ȘTIRI
Portul oșenesc e prezent de astăzi în Aeroportul Otopeni, pe sticlele de palinca de la Bran
Polițiștii sătmăreni atrag atenția asupra „Paracetamol Challenge”, o provocare de pe TIKTOK care ar ...
Noi controale și amenzi la transportatori de lemne opriți în trafic în județul Satu Mare
Bărbat din Sanislău, luat „pe sus” de acasă pentru a fi dus la Penitenciarul Satu Mare
Oșan condamnat definitiv pentru furt, ridicat de acasă și dus după gratii
10 percheziții la instituții și cabinete private într-un dosar de dare de mită pentru obținerea pens...
Prima săptămână fără decese cauzate de gripă și pneumonii, la Satu Mare
Mircea Govor la tribuna Camere Deputaților: „𝐂𝐢𝐧𝐞 𝐟𝐢𝐧𝐚𝐧𝐭̦𝐞𝐚𝐳𝐚̆ 𝐩𝐫𝐞𝐜𝐚𝐦𝐩𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐥𝐮𝐢 𝐍𝐢𝐜𝐮𝐬̦𝐨𝐫 𝐃𝐚𝐧? O între...
Recomandările ISU pentru nopțile geroase din această perioadă
Panică într-o familie din județul Satu Mare, seara trecută - membrii familiei au fost găsiți căzuți ...
Au reparat-o de au ametit-o! Tren blocat în Soarelui, pe calea ferată proaspăt reabilitată
Peste 350 de locuri disponibile în județ - în funcție de studii și experiență, de toate, pentru toți
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare