Chin și jale pentru șoferii de camion, de 1 Mai, la Petea. Nu pot trece în Ungaria

Având în vedere că în perioada următoare va fi minivacanța de 1 Mai, perioadă ce reprezintăun prilej pentru mulți cetățeni români de a petrece vacanța în afara granițelor, din experiența anilor anteriori, în punctele de trecere a frontierei se estimează creșteri ale traficului de persoane și mijloace de transport.
În acest sens, Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră Sighetu Marmaţieiva menține toate măsurile aflate în competenţa instituţiei pentru reducerea timpilor de aşteptare şi asigurarea unui control operativ care au fost asigurate și cu ocazia Sărbătorilor Pascale.
Reamintim că, începând cu data de 07.04.2017, atâtPoliţia de Frontieră Română, cât și autoritățile de frontieră ale statului vecin (Ungaria),efectueazăverificări sistematice la intrarea și ieșirea de pe teritoriul statelor membre UE, ca urmare a intrării în vigoare a Regulamentului 458/2017 de modificare a Codului Frontierelor Schengen. Aceste verificări sistematiceconstau în verificarea documentelor de călătorie și consultarea bazelor de date relevante cu privire la toate persoanele, inclusiv cele care beneficiază de dreptul la liberă circulație în temeiul dreptului UE.
Pentru fluidizarea traficului, a fost suplimentat numărul polițiștilor de frontieră care îşi desfăşoară activitatea la controlul documentelor şi al echipamentelor folosite pentru verificarea documentelor.
Subliniem faptul că este folosită la maxim infrastructura punctelor de trecere a frontierei, în limita configuraţiei acestora. În funcție de valorile de trafic, în fiecare punct de trecere a frontierei se vor crea fluxuri suplimentare de control, pe sensul de intrare sau ieșire din țară, după caz.
În acelaşi timp, au fost dispuse măsurile necesare pentru o supraveghere sporită a frontierei de stat, respectiv prevenirea şi combaterea migraţiei ilegale şi a contrabandei cu bunuri de larg consum, în punctele de trecere a frontierei şi în zona de competenţă.
Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Sighetu Marmației va depune toate eforturile în vederea asigurării unui echilibru între securitatea cetăţenilor şi fluenţa traficului de călători.
Restricții de circulație pe teritoriul Ungariei
Informăm conducătorii de auto marfarecă autoritățile ungare ne-au adus la cunoștință faptul că în perioada29.04.2017 ora 23.00 (ora României) – până 01.05.2017 ora 23.00 (ora României), pe teritoriul Ungariei va fi restricţionată circulaţia tuturor autovehiculelor cu o capacitate mai mare de 7,5 tone. Măsura este luată de către autoritățile din țara vecină ca urmare a faptului că în această perioadă se celebrează Ziua Internațională a Muncii.
În această perioadă, şoferii automarfarelor vor avea obligaţia să staţioneze în parcările special amenajate, până la încheierea restricţiei de circulaţie pe drumurile publice de pe teritoriul Ungariei.
Precizăm faptul că în intervalul orar menţionat traficul de călători şi autoturisme se va desfăşura în condiţii normale.
Sursa: Poliția de Frontieră

ULTIMELE ȘTIRI
Marfă multă, cumpărători puțin azi la Piața Mare - ce prețuri au produsele de sezon
Shopping City sărbătorește 7 ani cu un concert The Motans - e util sătmărenilor?
Deputatul Adrian Cozma a adus un omagiu la mormântul Regelui Mihai, la șapte ani de la moartea acest...
Încă un parc din municipiul Satu Mare se transformă - cișmele, internet și multă vegetație
Un cetățean maghiar a produs un accident pe Drumul Careiului - a lovit o mașină și a rupt un stâlp
Secția Neonatologie a Spitalului Județean mulțumește sponsorilor pentru ajutorul dat dezvoltării sec...
Peste 100 de locuri de munca disponibile in județ, la AJOFM.
Sătmăreanul Ionuț Stancovici și Emil Boc au premiat supereroii Clujului - tinerii cu dizabilități ca...
Victima accidentului din Decebal a decedat - lovită pe trecerea de pietoni
Accident grav în Decebal - victima e in stop cardio-respirator
Fonduri disponibile pentru analize de laborator gratuite la Spitalul Județean Satu Mare si Policlini...
Zeci de elevi amendați de polițiștii sătmăreni - au fost prinși fumând la școală
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare

