145 de elevi s-au ales cu note mai mici după ce au depus contestații la rezultatele de laEvaluarea Națională

Rezultatele finale, după contestații, obținute la examenul de Evaluare Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a s-au afișat la centrele de examen și sunt postate pe pagina web a Ministerului Educației Naționale http://evaluare.edu.ro
Din totalul de 240 contestații depuse, în urma evaluării, pentru 23 de lucrări scrise s-a păstrat nota inițială, pentru 72 de lucrări scrise s-a acordat notă mai mare, iar pentru 145 de lucrări nota după contestații este mai mică.
În conformitate cu rezultatele finale, la nivelul județului Satu Mare, ponderea mediilor generale peste 5 la Evaluarea Națională este de 69,65%.
Sursa:ISJ


ULTIMELE ȘTIRI
Tineri prinși la braconaj cu câinii, în județ
Spitalul Județean reintroduce masca obligatorie - cresc cazurile de covid
O nouă bătaie într-un liceu sătmărean. Doi elevi și-au împărțit pumni
Elevi cu simți civic. Doi copii au găsit un portmoneu pe care l-au predat politiei
Doliu în Primăria Satu Mare. Un angajat de la Urbanism s-a stins din viață
Accident cu 8 victime în județ. Patru au ajuns la spital, din care doi minori
Cercetări la o școală din Negrești, după ce un minor și-a bătut colegul de clasă
Contrabandiști prinși după o acțiune pusă la punct la perfecție a polițiștilor sătmăreni
A vrut să fugă din țară după ce a fost condamnat la închisoare. L-au oprit polițiștii de la Petea
Someș Cup 2023 (Satu Mare): a fost selectat lotul național de caiac slalom Invitat special: Ana Mar...
Aeroportul Satu Mare e un șantier pe toate planurile. Termenul se apropie dar nu sperie pe nimeni
Nici nu a început bine școală, ca se bat elevii ca orbii. Unii chiar cu profesorii