Holurile Spitalului Județean sunt pline de medicamente :”Nu mai este loc în depozit”
Cei care au drum zilele acestea prin Spitalul Județean de Urgenta pot vedea stivuit pe holuri cantități semnificative de medicamente. Acestea au ajuns pe holuri din lipsa de spațiu în depozitul spitalului.
Cum se explica aceasta situație, dat fiind faptul ca în urma cu un an medicii făceau grevă pentru ca nu aveau medicamente pe stoc, o explica președintele Consiliul Județean, Pătați Csaba:
„Intram în normalitate, nimic nu e în abundență. Înainte de a expira un contract se face un stoc pe 3 luni de zile. Pentru ca nu avem destul spațiu de depozitare vedem medicamente și pe holuri. Toate medicamentele sunt importante, din punct de vedere administrativ trebuie să asiguram fluxul de medicamente, ustensile și personal. ”
Președintele Pataki Csaba a mai menționat ca situația de acum arată că până acum nu a mai existat niciodată o grija reala față de stocurile de medicamente din spital și doar acum, când s-a făcut un stoc cu adevărat se observă că spațiul de depozitare este inadecvat.
ULTIMELE ȘTIRI
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare