Șase firme au fost amendate în acest an pentru că aveau muncitori angajați „la negru”

In cursul lunii februarie 2018 inspectorii de muncă din cadrul I.T.M. Satu Mare au efectuat 197 controale, din care 114 controale în domeniul relațiilor de muncă (RM) și 83 controale în domeniul securității și sănătății în muncă (SSM). În cursul lunii ianuarie 2018 au fost efectuate 220 de controale, din care 129 în domeniul RM și 91 în domeniul SSM. Cumulat, în cele 2 luni au fost aplicate 424 sancțiuni, din care 21 amenzi și 403 avertismente.
Cu ocazia celor 243 de controale în domeniul relaţiilor de muncă efectuate în lunile ianuarie și februarie 2018 s-au aplicat în total 144 sancţiuni, din care 14 amenzi contravenţionale, în valoare totală de 135.200 lei, şi s-au dispus de către inspectorii de muncă 318 măsuri pentru înlăturarea neconformităţilor faţă de prevederile legale.
Pentru încălcarea unor prevederi ale Codului Muncii au fost aplicate 85 sancțiuni, din care 6 amenzi în valoare totală de 120.000 lei (pentru folosirea muncii nedeclarate), precum și 40 avertismente pentru alte deficiențe.
Pentru încălcarea prevederilor H.G. nr. 905/2017 privind registrul general de evidență a salariaților în format electronic au fost aplicate 48 de sancțiuni, din care 7 amenzi în valoare totală de 5.200 lei și 42 avertismente.
În domeniul securității și sănătății în muncă au fost efectuate 174 de controale în cursul lunilor ianuarie și februarie 2018, fiind constatate 280 deficiențe. Au fost aplicate 280 sancțiuni contravenționale, din care 8 amenzi (în valoare totală de 51.500 lei) și 2722 avertismente. Au fost dispuse 280 măsuri pentru înlăturarea deficiențelor constatate.
- Sursa: ITM Satu Mare

ULTIMELE ȘTIRI
Sătmăreanul Haiduc Mihnea Adrian e fost ales președintele Consiliului National al Elevilor
Un sătmărean de doua ori pe podium la Campionatul Mondial de skanderberg
Județul Satu Mare are unul dintre ultimii meșteri din România care realizează vitralii
Verificări la sânge la punctele de trecere a frontierei din judetul Satu Mare
Sătmărean, 20 de ani, reținut pentru trafic internațional de droguri - le ascundea printre alimente
Delegația sătmăreană a PSD i-a dat votul de încredere lui Sorin Grindeanu pentru a conduce partidul
Kereskenyi Gabor a fost reales președinte al organizației municipale a UDMR
Taximetristii, luați la „puricat” de polițiști și inspectorii RAR
Încă un weekend cu vieți salvate la Spitalul Județean Satu Mare
Sătmărenii fură orice, chiar și ce le trebuie, cum ar fi o trusă dintr-o ambulanță
Percheziții în Satu Mare într-un dosar de înșelăciune - camerele de supraveghere pentru șantiere nu ...
Fără taxă de timbru la divorț pentru victimele violenței în familie. Adrian Cozma "Un act de justiți...
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare

