Mame de împrumut! Două femei din Satu Mare au crescut fiecare câte 14 copii, ai altora, în ultimii 20 de ani

Asistenții maternali sunt persoane care își dedică fiecare zi pentru creșterea copiilor, dar nu ai lor, ci pentru creșterea copiilor pe care familiile lor nu îi doresc și îi abandonează în spitale. În prezent în județul Satu Mare sunt 239 de asistenți maternali, care au în grijă 470 de copii.
Asistența maternală a prins contur în România în anul 1998, iar de atunci copiii din centre de plasament, copii abandonați, au ajuns în grija „mamelor de împrumut”. Unele dintre acestea au făcut o profesie din a crește copiii altora, având la activ chiar și 14 copii pe care i-au redat societății, crescuți și educați într-o familie.
„Din 1998, când a avut loc primul curs și primele angajări de asistenți maternali, și până în prezent, numărul cel mai mare de copii, pe care i-au avut doi asistenți maternali, a fost de patrusprezece copii, urmând ca apoi un alt asistent maternal să aibă treisprezece copii, iar alții câte zece copii”, afirmă conducerea DGASPC Satu Mare, într-o informare solicitată de Ziarul ObiectivSM
În prezent, există angajat un asistent maternal, care în îngrijire, simultan, șase copii, iar un altul are cinci copii acasă, luați în îngrijire de la DGASPC. Mai există patru asistenți maternali care au în îngrijire câte patru copii fiecare, ca restul să aibă trei, doi sau un copil în îngrijire.
Acești copii ajung în casele mamelor de împrumut, și cei mai mulți sunt tratați ca și cum ar fi copiii celor care îi cresc, care în cele mai multe cazuri au și proprii lor copii, chiar de vârste apropiate de copiii luați în plasament. Casele asistenților maternali sunt verificate de către inspectorii DGASPC înainte ca un copil să fie dat în plasament, acestea trebui să îndeplinească anumite standarde.
Creșterea copiilor este un act de binefacere pentru societate, atâta timp când sumele primite pentru îngrijirea fiecăruia nu sunt fabuloase și de multe ori nu acoperă nevoile copiilor, dat fiind faptul că acesta este locul de muncă full time, sau de multe ori extra full time pentru „mămicile de împrumut”. Au existat la un moment dat chiar discuții aprinse lansate de sindicate cu privire la faptul că asistenții maternali lucrează mereu ore suplimentare, fiind „de serviciu” 24 de ore din 24, iar concediile sunt practic inexistente, pentru că și atunci când „mama de împrumut” merge în concediu, are copiii luați în plasament cu ea.
„Pentru copilul fără dizabilități alocația de plasament este de 600 lei la care se adaugă alocația de stat în cuantum de 200 lei, până la vârsta de 2 ani, respectiv 84 de lei peste doi ani. Pentru copilul cu dizabilități alocația de plasament este de 900 de lei, la care se adaugă de asemenea alocația de stat în cuantum de 200 lei”, mai prezintă aceeași sursă.

ULTIMELE ȘTIRI
Sătmărenii au prins gustul exotic al fructelor cu arome speciale - cum a început întreaga afacere, d...
Proiect impresionant pentru sistemul de învățământ din Satu Mare, finalizat de Primăria Satu Mare
Deputatul Mircea Govor anunță o reușită legislativă pentru protejarea tradițiilor românești - scutir...
Hoții de biciclete din Păulești au fost prinși - au bătut zeci de km pentru niște mărunți
Peste 150 de locuri de muncă disponibile în județ - dacă e ceva ce ți se potrivește, aplica la AJOFM
Let’s Wedding – cel mai mare și longeviv târg de nunți revine la Satu Mare în perioada 30 ianuarie –...
Accident în localitatea Vama - o mașină a ajuns cu rotile in sus pe câmp
Când se deschid cele mai mari Târguri de Crăciun din Europa - vezi in articol
Încă puțină răbdare și avem locuri de parcare centrale - parcarea de pe Kogalniceanu a ajuns la nive...
Interviu cu Alice Ardelean, după a doua victorie în cușca UFC
Parcă a fost întrecere de bețivi la volan în trafic, în weekend
Camion întreg de încălțăminte uzată oprit de la intrarea în țară de polițiștii sătmăreni de frontier...
Stiri Satu Mare stomatologie satu mare

